Музей видатних діячів української культури

Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького


До 150-ої річниці від дня народження Людмили Старицької-Черняхівської (1869 – 1941)

Людмила Старицька-Черняхівська

„Я ніколи в житті не пливла за водою і не боялася осуду юрби, не боюся його і по смерти… Щасливі ті люде, що не бачитимуть того, що довелось нам пережити, але разом з тим вони не відатимуть тої висоти до якої знеслася душа людська в ці страшні хвилини. Сяйво великих світиць одбивається в кожній речи і ми тепера зійдемо з цього світу з непереможною вірою в те, що у всій безмежності немає… сили висчої за силу людської души…”( Л. М. Старицька-Черняхівська. Перші хвилини.).

29 серпня 2018 р. виповнюється 150 років від дня народження другої доньки Михайла Старицького, драматурга, поетеси, прозаїка, мемуаристки та громадської діячки Людмили Старицької-Черняхівської. Глибше пізнати внутрішній світ цієї визначної особистості, дізнатися з «перших рук» про обставини її життя в різні часи, ви зможете прочитавши фрагменти листів письменниці. Їх публікуватимемо протягом цього місяця. І, звичайно, всіх, хто захоче більше довідатися про Людмилу Михайлівну та всю родину Старицьких, побачити унікальні речі, що їй належали та відчути атмосферу, яка панувала в її оселі – запрошуємо відвідати наш Музей (інформація про режим роботи та телефони для довідок на сайті: https://mvduk.kiev.ua).

Перший з віднайдених на сьогоднішній день листів написано 14 лютого 1880 р. Адресований він подрузі Валерії О’Коннор. Що найбільше цікавило одинадцятирічну дівчинку? (Текст подаємо зі збережанням авторського правопису).

«Милая Лора! Как тебе не стыдно, что ты Соне написала письмо, а мне нет. Пожалуйста ответь мне или попроси кого-нибудь другого тебе написать поедешь ли ты к нам на лето и если тебя не пустят то мы т.е. Маня, я, Оксана и Оля и даже мама будем просить твою маму, чтобы тебя отпустили, знаешь, это. К твоей радости замок оказался неправильным с одной башней вокруг него находится терраса вся в диком винограде, но довольно уже о замке я желаю написать тебе что-нибудь интересное но все пишу о той вещи, которая мне нравиться и думаю, что это и тебе нравится. Знаешь, что я может быть к тебе прийду в четверг, а ты мне пожалуйста ответь а это письмо и напиши когда придешь в гимназию…».

Соня – Софія Аршеневська – подруга та родичка Людмили Старицької.
Маня – Марія Михайлівна Старицька (1865 – 1930), старша сестра Л. Старицької.
Оксана – Оксана Старицька, по чоловікові – Стешенко (1875 – 1942), молодша сестра Л. Старицької.
Оля – Ольга Старицька (1876 – 1887) – наймолодша сестра Л. Старицької, померла в дитинстві.
Мама – Софія Старицька (1849 – 1928) – дружина Михайла Старицького.

Поділитися в соц. мережах

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Одноклассники
Top