Музей видатних діячів української культури

Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького


В. Черняхівська. Щоденник. 1917 – 1918 рр.

 

СТО РОКІВ ТОМУ.

6 червня 1918 р.о 10-й годині ранку Київ здригнувся від потужного вибуху… Саме так почалася одна з найбільших катастроф у нашому місті. У військовому форті, що знаходився на місці Національного ботанічного саду імені О. Гришка здетонували військові припаси. Вибухи тривали багато годин і знищили майже цілий житловий масив. Очевидицею катастрофи була й онука драматурга Михайла Старицького, Вероніка Черняхівська.

В. Черняхівська. Щоденник. 1917 – 1918 рр. (Текст подаємо зі збереженням авторського правопису, документ зберігається у фондовій колекції Музею).
Запис від 6 червня 1918 року.
«…Сьогодні знов прийшлось пережити ужасні хвилини – взрив порохового складу. Можливо, що взірвуть Лису гору, і ми всі загинемо, може це останній мій мент. Умерти не так страшно, як чекать, чекать ціх ужасних вибухів. Нещасний Звіринець – скільки жертв, скільки горя! Людина робиться якимсь комком нервів, котрі корчаться од кожного прикосновенія. Невже не буде кінця!
І як завидую я тім, що не гублять голови в такі хвилини. Я стаю божевільною. Коли я бігла од ціх вибухів, повторяла «Господи, зрятуй, Боже помилуй» і думала, невже це моя остання [далі частину аркуша обірвано] <…>мене з собою на візника. Зараз я трохи заспокоїлась. Дим вже не так валить. Не чути вибухів. Дай Боже, щоб це був кінець. Може тут не було злого умислу, може це випадково – дай Господи! Яке дивне життя: от в цю саме хвилину умирають люде на Звіринці, а ми будемо обідати, а десь в Америці яка-небудь мілліардерша їде на бал. І так все. Кулемети, рушниці, арести, голодовка – це все не так страшно, як вибухі. Не так боїшся за життя як цього грохоту. Звикнуть до нього я не можу. Тепер кожен маленький стук примушує здригатись. Тільки до Бога, до доброго Бога можна звернутись в такі хвилини…»

Поділитися в соц. мережах

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Одноклассники
Top